YENİ HASTALAR İÇİN

SGK ANLAŞMASI

Ortodontik tedavilerde özel sağlık kuruluşlarına SEVK dönemi başlamıştır. Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren ağız ve diş sağlığı merkezleri ile üniversite hastaneleri, ortodontik tedaviler için hastaları özel sağlık kuruluşlarına sevk etmektedirler.

 
Sağlık Bakanlığı’nın ağız ve diş sağlığı merkezlerinden veya üniversite hastanelerinden ortodontik tedavi için sevk alan hastalar, tedavilerini kliniğimizde yaptırabileceklerdir. Hastalarımız, tarafımızdan gerçekleştirilen ortodontik tedaviler için ödedikleri ücretin bir bölümünü, daha sonra SGK’ dan iade olarak alabileceklerdir.
 
Nasıl sevk yaptırabilirim? 
Sağlık Bakanlığı’na bağlı Üniversite Hastaneleri ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’nde ihtiyacınız olan tedavi yapılamıyorsa, sizi muayene eden diş hekimi bir ortodonti uzmanına sevk etmek zorundadır. Bu işlem artık ilgili kurumlar tarafından rahatlıkla gerçekleştirlebilmektedir.
 
Diş Hekimi sizi nereye sevk edecek?
Diş Hekimi adres göstererek sizi sevk edemez. Sadece sevk kâğıdınıza “ Kurumda tedavisi yapılamadığından dışarıya sevki uygundur” yazabilir. Siz istediğiniz kuruma sevkinizle gidebilirsiniz.
Hastaneden aldığınız sevk kağıdını en geç 6 ay içerisinde tedavi göreceğiniz Ortodonti Uzmanı’na götürüp protokol numarası aldığınız takdirde tedaviniz başlamış olacaktır. SGK, sevk edilecek doktorun Ortodonti Uzmanı olmaması halinde, size geri ödeme yapmayacaktır. O yüzden gittiğiniz hekimin, Ortodontist olmasına özen gösteriniz. 
 
Sevk için başka ne işlemler yapmalıyım?
Tedavi boyunca 3 dönem şeklinde fatura kesilecek ve kesilen faturalar kesildiği günden itibaren en geç bir hafta içerisinde sevkin alındığı hastanede onaylatılıp saklanacak ve tedavi sonunda SGK ya götürülüp faturaların karşılıkları alınacaktır. Fatura kesildikten sonra 7-10 gün içerisinde sevki aldığınız diş hastanesine gidip faturayı onaylatmanız gerekmektedir. Onaylatma işlemi yapılırken hastanın ağzına bakılacağı için hasta yanınızda bulunmalıdır.
 
Tedavim bitince ne yapacağım?
Ortodontik tedaviniz bittiğinde, aldığınız sevk ile birlikte, sizi ilk sevk eden kuruma tekrar gidip tedavinizi yaptırdığınızı gösterip onaylatmalısınız. 
 
Tedavi ücretini devletten nasıl alacağım?
Onaylattığınız sevk belgesi ile özel kuruma gittiyseniz, ödediğiniz ücret karşılığı aldığınız faturayı SGK kurumuna teslim etmelisiniz. Size belirtilen tedavi ücretinin; kesilen faturalardan ayrı olarak yine size belirtilen taksitler halinde tedavi boyunca ödenmesi gerekmektedir.
 
Her bireye sağlıklı ve güzel bir gülümseme sahibi olma imkanı veren bu uygulamanın kliniğimizde de geçerli olduğunu hatırlatır, sağlıklı günler dileriz…